Neutralizowane bakterie przez ozon

Ozon to gaz o właściwościach intensywnie utleniających, dzięki czemu jest efektywnym środkiem biobójczym. Wykorzystuje się go powszechnie do dezynfekcji różnego rodzaju pomieszczeń w domach lub obiektach firmowych, a także wnętrz pojazdów osobowych czy np. karetek, itp. Odkażanie ozonem jest procesem szybkim, a co więcej, daje nawet 50-krotnie lepsze rezultaty niż skorzystanie z metody dezynfekcji chlorem. Ozonowanie jest również w pełni ekologicznym procesem. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności jest też bezpiecznym dla otoczenia sposobem dezynfekcji.

Ozon – jak działa?

Tlen, który uwalniany jest podczas rozkładu ozonu, neutralizuje uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia związki organiczne, np. pleśń, grzyby, wirusy, bakterie, roztocza, pyłki. Wszelkie drobnoustroje zostają unicestwione już w niewielkich ilościach ozonu, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniach zostaje oczyszczone. Staje się wolne od alergenów i wirusów.

Ozon wytwarza się przy wykorzystaniu specjalistycznego narzędzia nazywanego generatorem ozonu lub też popularnie ozonatorem. Sprzęt ten podłącza się do prądu i rozpoczyna się proces ozonowania. Ozon pozostaje w powietrzu przez bardzo krótki czas, dzięki temu jego cząsteczki nie wpływają w żadnym stopniu na zdrowie ludzkie.

Jakie bakterie zabija ozon?

Dużo mówi się o korzystnym działaniu ozonu w walce z wirusami. Dlatego tak chętnie metoda ta wykorzystywana jest do oczyszczania pomieszczeń, np. w szpitalach. Ozonowanie zabija jednak także sporo bakterii, między innymi:

  • Salmonelli – wywołują chorobę nazywaną salmonellą lub też salmonellozą, która atakuje przewód pokarmowy. Podstawowymi objawami schorzenia są wymioty, nudności, biegunka.
  • E. Coli – choć jest to bakteria powszechnie występująca w jelitach, niektóre jej szczepy mogą powodować silne zatrucia pokarmowe i infekcje.
  • Clostridium – może wywoływać zapalenie jelita grubego.
  • Cryptosporidium – bakterie, które mogą wywoływać inwazyjną chorobę pasożytniczą kryptosporydiozę, której podstawowym objawem jest wodnista biegunka.

Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Ozonujemy między innymi biura, mieszkania czy też wnętrza samochodów.